JOGA DLE IYENGARA

B.K.S.Iyengar skloubil klasickou hathajógu s detailní západní znalostí lidského těla, aby ustanovil nový styl jógy založený na přesnosti v polohách i pohybu. V Púně založil Iyengarův institut, který má dnes pobočky v řadě západních zemí.

Joga dle Iyengara je metodicky nejpropracovanější systém hathajógy, který umožňuje zpřístupnit výhody jógy tisícům lidí bez ohledu na věk, zdravotní stav a zkušenosti. Klade důraz na přesné provedení ásan, správnou dobu výdrže v zaujaté pozici, vhodné pořadí a provázanost cvičení. Množství detailů, které je postupně potřeba zapojovat do cvičení učí cvičícího vnímat stále jemnější prvky. Mysl je zpočátku silně soustředěna na danou část těla, později se vědomí rozšiřuje, až dojde k úplnému ponoření se do pozice.Tělo s myslí komunikuje na jemné úrovni a jsou zharmonizované. Při kratší výdrži se omezuje účinek ásany na fyzické tělo, s delší výdrží se účinek prohlubuje na orgánovou i mentální úroveň.Tento proces je základem pojmu "meditace v pohybu".
B.K.S. Iyengar začlenil do výuky pomůcky, jako jsou popruhy, destičky, židle a bločky atd. Pomůcky pomáhají provést ásanu správně i lidem, kteří ji normálně neprovedou, udržet ásanu déle a lépe jí vnímat. Cvičením lze dosáhnout významných terapeutických výsledků.


Více zde: https://www.joga-plzen-ujezd.cz/news/joga-dle-iyengara/